تدوین marketing plan

برای داشتن یک طرح کسب و کار موفق حتما باید به تدوین marketing plan توجه کافی صورت گیرد. در حقیقت در دنیای پر رقابت کسب و کارها امروزه دیگر نمی توان بدون داشتن برنامه مدون دل را به دریا زده و وارد دنیای کسب و کار شد. زیرا  ریسک این گونه فعالیت ها در صورت عدم برنامه ریزی مناسب بسیار بالاست. برای تدوین برنامه بازاریابی باید از کل به جزء حرکت شود. این سلسله مراتب از چشم انداز به ماموریت، ادهداف کلان، اهداف عینی، برنامه اقدام و افراد سازمان می رسد.

به طور کلی با تدوین marketing plan بخش مهمی از فرآیند برنامه ‌ریزی و بودجه‌ بندی سازمان‌ ها تلقی می ‌شود. اهمیت طرح بازاریابی اینجاست که اهداف بازاریابی را تعیین می‌کند و راهبرد های دستیابی به آن ‌ها را پیشنهاد می‌ دهد. به بیان دیگر طرح بازاریابی برای تشریح روش‌ های به‌ کارگیری منابع بازاریابی برای رسیدن به اهداف بازاریابی به کار می‌رود. تقسیم بندی بازار، شناخت جایگاه بازار، پیش ‌بینی اندازه بازار و برنامه‌ ریزی سهم عملی بازار در مفهوم طرح بازاریابی جای می‌گیرند. از این رو لزوم تدوین اصولی طرح بازاریابی برای موفقیت کسب و کارها در دنیای پررقابت امروزی بشدت حس می شود.

ایجاد برنامه بازاریابی (تدوین marketing plan)

اما پس از توضیحات تئوریک لازم است در مورد چگونگی ایجاد برنامه بازاریابی بحث نماییم. بسیاری از مشاوران کسب و کار مشتریان خود را ترغیب می کنند در مرحله ایجاد برنامه بازاریابی کسب و کار خود هزینه زیادی برای رقابت با رقبا صرف کنند. اما به آن ها نمی گویند که اگر این هزینه سنگین بر اساس برنامه مدون صورت نگیرد، می تواند فقط سرمایه کسب و کار و بودجه بازاریابی را به باد دهد.

مراحل نگارش مارکتینگ پلن (تدوین marketing plan)

برای نوشتن مارکتینگ پلن یا برنامه بازاریابی باید مراحلی به صورت اصولی طی شوند. در حقیقت اکثر شرکت های بزرگ و موفق دنیا ، برنامه ریزی بازاریابی در بر اساس این موارد صورت می گیرد:

 • نگارش یک برنامه کلی برای کسب و کار
 • تعیین مشتریان هدف برای کسب و کار
 • فرآییند قیمت‌گذاری دقیق محصولات کسب و کار و تعیین جایگاه آنها
 • ایجاد یک مزیت رقابتی ارزشمند برای محصولات ارائه شده در کسب و کار
 • مشخص کردن سیستم پخش محصول مورد نظر
 • مشخص کردن وجه تمایز در خدمات ارائه شده توسط کسب و کار مانند ارسال رایگان محصولات و تضمین بازگشت وجه تحت شرایطی خاص.
 • تعریف کردن یک کمپیت تبلیغاتی موثر
 • مشخص کردن استراتژی تبلیغات آنلاین
 • تعیین برنامه‌های وفاداری مشتری
 • محاسبه هزینه ها حتی جزئی ترین موارد مانند خریدها و تراکنش ‌هایشان
 • داشتن برنامه های بازاریابی برای  مشتریان حتی بعد از خرید
 • نگارش برنامه بودجه

نگارش طرح بازاریابی برای استارتاپ ها (تدوین marketing plan)

اما برای نگارش طرح بازاریابی برای استارتاپ ها کمی روند متفاوت است و برای این منظور باید مراحل زیر طی شوند.:

تحلیل و آنالیز وضعیت کسب و کار: ابتدا باید وضعیت کسب و کار به درستی بررسی شود و ب خوبی با نمونه های خارجی انجام شده سنجیده شود.

هدف گیری مشتریان: باید شرح کاملی از ویژگی های مشتریان بالقوه کسب و کار تهیه شود که الگوی هدف را به درستی بتوان بر اساس آن ترسیم کرد..

تعیین اهداف کسب و کار: استارتاپ ها بر اساس ویژگی های خود باید اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشند. ابتدا یک هدف یکساله باید تعیین شود. اهداف باید مشخص و دقیق باشند نه کلی گویی و شعار.

تعیین اهداف کلان و استراتژی های کسب و کار:  در استراتژی ها باید اهداف کلان ترسیم شده و مشخص شود که هر بخش از سرمایه برای چه دسته ‌ای فعالیت‌ ها هدف ‌گیری شود.

بودجه بندی: پس از تعیین اهداف برای نیل به آن ها باید تقویم دقیقی از فعالیت ها ترسیم شود و هزینه هر فعالیت تعیین شود. در حقیقت با این کار می توان میزان دقیق هزینه های مورد نیاز هر فعالیت کسب و کار را به طور دقیق تعیین کرد و بودجه مورد نیاز را برای آن تامین نمود.

ویژگی های طرح بازاریابی موفق (تدوین marketing plan)

برای اینکه یک طرح بازاریابی به موفقیت کسب و کار منجر شود باید ویژگی هایی داشته باشد. اول از همه باید کاملا شفاف بوده و ابهامی در اقداماتی که باید در آن انجام شود وجود نداشته باشد. باید خروجی های هر یک از اقدامات به صورت کمی و قابل ارزیابی در آن مطرح شده باشد. از مهم ترین مورد واقع گرایی است و باید حتما طرح بازاریابی برای رسیدن به موفقیت، قابل دستیابی و واقع بینانه طراحی شود.

مدرسه آیا دوره اصول تدوین برنامه بازاریابی برگذار می نماید.