معرفی کتاب تمرکز


در کتاب تمرکز میخوانیم

کتاب تمرکز توسط دانیل گولمن نگارش شده است و در آن به موضوع تمرکز می پردازد. او در این کتاب با توجه به حجم زیاد مواردی که باعث می شوند انسان قادر به کنترل حواس خود نباشد، موضوع مهم تمرکز و توجه را بررسی می کند و به اهمیت آن می پردازد.
دانیل گولمن که به خاطر کتاب پر فروش هوش عاطفی به شهرت رسیده است، در این کتاب به راز مهم برخورداری از عملکرد عالی می پردازد که همان توجه و تمرکز بالاست. او در این کتاب اذعان می کند توجه و تمرکز مانند یک عضله است. هر چقدر از آن بیشتر استفاده نموده و بیشتر آن را تمرین بدهید، قوی تر شده و در غیر اینصورت ضعیف تر می گردد.
او در این کتاب درباره این موضوع بحث می کند که هر کسی که بخواهد در هر زمینه ای از زندگی از جمله هنر، تحصیل، کسب و کار، ورزش و در هر زمینه دیگر به موفقیت برسد و بر دنیای خود تمرکز کافی داشته باشد، می بایست ابتدا تمرکز ذهنی را تمرین کند، عواطف مثبت داشته باشد و از اشتباهات خود درس عبرت بگیرد.
دانیل گولمن همچنین در بخش هایی از این کتاب به این موضوع اشاره می کند که انسان ها علاوه بر اینکه به مشکلات شخصی خوشان توجه می کنند، باید توجهی بالا به دنیای اطراف و همین طور آینده داشته باشند.
او در این کتاب ابتدا مواردی اولیه مانند آناتومی توجه را مورد بررسی قرار می دهد، سپس از خودآگاهی و اهمیت آن بر تمرکز و توجه سخن می گوید، سپس وارد مبحث خواندن احساسات دیگران می گردد و پس از آن تمرین های هوشمندانه برای بالا بردن تمرکز را به مخاطب آموزش می دهد و در انتها هم درباره اهمیت تمرکز در مدیریت سخن می گوید. این کتاب اولین گزینه ای است که برای مطالعه به افرادی که دارای تمرکز پایین هستند، توصیه می گردد.


درباره نویسنده:

دانیل گولمن نویسنده آمریکایی و متولد سال 1946 در ایالت کالیفرنیاست. او از شاخص ترین دانش آموختگان دانشگاه هاروارد است که به واسطه نگارش کتاب هوش عاطفی به شهرت جهانی رسیده است. او به دلیل دانش بالا و اطلاعاتی که در دنیای روانشناسی دارد، سالهاست مسئول نگارش بخش مرتبط با علوم مغذی و رفتارشناسی نیویورک تایمز است. او همچنین مدتی استاد دانشگاه هاروارد نیز بوده و سردبیری مجله روانشناسی امروز را نیز برای مدتی بر عهده داشته است. او از معروف ترین افرادی است که در آثارش به مقوله هوش هیجانی و اهمیت آن در همه جوانب زندگی اشاره نموده است.