500 میلیون جانور در آتش سوزی های استرالیا کشته شدند

چندی است که قاره استرالیا درگیر آتش سوزی شده و جنگل های این قاره در آتش می سوزند. این آتش روز به روز افزایش یافته و گستردگی آن آنقدر بالاست که از کنترل دولت استرالیا خارج شده و این دولت در مهار آتش ناکام مانده است. آتش سوزی فقط به یک ایالت محدود نمی شود و 6 ایالت مهم این کشور را در بر گرفته است. نکته مهم تر درباره آتش سوزی های استرالیا این موضوع است که به واسطه ی این اتفاق حیات چند میلیارد جانور تحت تاثیر قرار گرفته و دانشمندان تخمین می زنند که بیش از 500 میلیون جانور در این حوادث جان خود را از دست داده اند. در ادامه خبر ” 500 میلیون جانور در آتش سوزی های استرالیا کشته شدند” با ما همراه باشید.

استرالیا به واسطه ی اکوسیستم خاصی که دارد، 244 گونه جانوری از جمله کوآلاها را در خود جای داده است که در هیچ جای دیگر از جهان یافت نمی شوند. آتش سوزی های اخیر که بالای 6 میلیون هکتار از سرزمین استرالیا را در نظر گرفته است، متاسفانه نیم میلیارد جانور را به نابودی کشانده و با توجه به شرایط موجود به نظر هم نمی رسد به همین زودی به پایان برسد.

طبق بررسی های متخصصین هواشناسی استرالیا و دیگر نقاط جهان و همچنین فعالان محیط زیست، آنچه باعث شده تا آتش سوزی ها تا این حد شدید باشد به 3 عامل مرتبط است: گرما، خشکی و باد. این عوامل در نتیجه روند طولانی مدت گرمایش زمین به وجود آمده اند.

سال گذشته گرم ترین سال و همین طور خشک ترین سال قاره استرالیا بوده که از این حیث رکورد های متعددی شکسته شده است. کار به جایی رسید که در 18 دسامبر 2019 دما از 42 درجه فراتر رفت و در روز های پایانی سال هم این رکورد باز شکسته شد و دما به حدود 50 درجه رسید که در تاریخ استرالیا بی سابقه بود.

خبر خوب برای استرالیا این است که در هفته قبل دو قطبی اقیانوس هند به حالت طبیعی بازگشت تا راه را برای بازگشت استرالیا به فصل موسمی خود باز کند. بنابراین بخش هایی از جنوب استرالیا شاهد باران خواهند بود. با این حال بر اساس پیش بینی ها گویا قرار نیست به این زودی ها آتش سوزی ها پایان یابد.