4 راز موفقیت جف بزوس

جف بزوس یکی از موفق ترین چهره های حوزه تجارت  است. البته نه هر تجارتی، بلکه تجارتی که به حوزه تکنولوژی مرتبط است و بر پایه ی آن بنا نهاده شده است. بله درست حدس زدید، آمازون. این شرکت بزرگ و موفق به دست جف بزوس پایه نهاده شده و همچنان به دست او اداره می شود. او به دلیل موفقیت چشم گیری که بدست آورده است، زیر زره بین ها رفته و همگان علاقمند هستند راز موفقیت این چهره سرشناس را بدانند. جف بزوس چگونه به شهرت رسیده است و چطور توانسته تا این حد پیشرفت نموده و ثروتمند شود. اینها سوالاتی هستند که معمولا پیرامون زندگی این شخص سرشناس مطرح است. با ما در ادامه مطلب ” 4 راز موفقیت جف بزوس “ با مدرسه کسب و کار آیا همراه باشید.

به نقل از وب سایت Success.com و مجله Forbes رازهای قدرت، ماندگاری و موفقیت جف بزوس خیلی هم پیچیده نیستند، بلکه 4 مورد مهم را شامل می شوند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود:

بزرگ فکر کنید

آمازون از زمانی که توسط بنیان گذارش تاسیس گردید، قرار نبود یک خرده فروشی یا کتاب فروشی آنلاین کوچک باقی بماند. در زمان تاسیس آمازون، کتاب ها آسان ترین راه ورود به بازار بودند و آمازون با این کار وارد بازار شد. این ورود تنها آغاز کار آمازون بود. در سال 2000 میلادی، او وارد پروژه های فضایی شد و با این کار ثابت کرد، رویاهای کتاب های تخیلی که زمانی در کتاب فروشی آنلاین خود می فروخت، می تواند تحقق یابد.

جف بزوس می گوید، همیشه به رویاهای خود توجه کنید، درباره رویاهای خود فکر کنید و دست از خیال پردازی بر ندارید. زمانی که خیال پردازی می کنید، ناخود آگاه به سمت آن رویا حرکت کرده و قطعا به آن خواهید.

همیشه صرفه جو باشید

صرفه جویی یک تقابل مستقیم با رویه تجارت های بزرگ و مدرن است. جف بزوس از روزهای آغازین صرفه جویی را مد نظر داشته و آن را اجرا نموده است. بزوس یک عکس معروف دارد که در سال های آغازین شروع به کار آمازون گرفته شده است. او در این عکس پشت یک میز چوبی نشسته است که رویه ی آن در واقع یک درب چوبی بوده که چهار پایه به آن اتصال داده شده است. در آن زمان درب ها از میزهای چوبی ارزان تر بودند، به همین دلیل جف بزوس این کار را انجام داد تا در هزینه هایش صرفه جویی کند.

ورژن به روز شده آن میز هم اکنون در دفتر مدیریت سیاتل موجود است. جف بزوس شعاری دارد که می گوید:

” سعی کنید با کمترین امکانات بیشترین بهره وری را داشته باشید.

از نظر بسیاری این جمله را باید قاب کرد و در اتاق های کارکنان نصب کرد. زیرا یکی از اتفاقات شایع در سازمان ها و شرکت ها، کمبود امکانات است که معمولا بهانه ای برای دیرکرد امور یا انجام ندادن کارهاست. بزوس معتقد است این محدودیت ها هستند که علم و دانش را پرورش می دهند، انسان ها را به خود کفایی می رساند و باعث می شوند شما مخترع بار بیایید که این موارد از الزامات حرکت رو به جلوی شخص و در نهایت مجموعه ای می شود که در آن مشغول به فعالیت هستید. جف بزوس می گوید: به یاد داشته باشید به خاطر افزایش سرمایه، افزایش بودجه یا ثابت نگه داشتن آن امتیاز اضافی به شما تعلق نمی گیرد.

احتیاجی نیست که شما هم مانند جف بزوس، میزهایی تهیه کنید که از درب ساخته شده اند، اما از همین الان در نظر داشته باشید کجا می توانید از هزینه های اضافی خود بکاهید. یک راحتی کوتاه مدت یا اشتباه در هزینه کرد، می تواند در طولانی مدت به ضرری جبران ناپذیر برای شما تبدیل گردد.

بهترین تیم ممکن را در کنار خود جمع کنید

روند استخدام شرکت آمازون بسیار طولانی است. کارکنانی که علاقمند به کار در آمازون هستند باید پیش از ثبت نام اصلی به فهرستی طولانی از سوالات عمومی و تخصصی پاسخگو باشند و اگر توانسند نمرات کافی را بگیرند وارد مرحله بعدی می شوند. به طور مثال یکی از پرسش ها این است:

” پراکندگی ایستگاه های گاز در ایالات متحده آمریکا چگونه است؟ ”

این سوال پاسخ پیچیده ای احتیاج ندارد و در واقع می خواهد مهات های تفکر انتقادی کاربران را بسنجد. جف بزوس در این باره می گوید:

هر بار که ما شخصی را استخدام می کنیم، او باید خود را برای استخدام بعدی ارتقا دهد به طوری که استعدادهای بالقوه او همیشه در حال رشد باشد. کارآفرینان گرامی، در نظر داشته باشید که یک روند ارزیابی زنده نیروی انسانی را در جریان کار خود بگنجانید، دوستان قابل اعتماد خود را شناسایی کنید و بازخوردهای کارکنان را به صورت مستمر دریافت کنید.

از اشتباهات خود درس بگیرید

شرکت آمازون که امروز شما آن را مشاهده می کنید، تا به این نقطه از موفقیت برسد، چندین بار شکست را تجربه نموده است. جف بزوس برای اینکه با E-bay به رقابت بپردازد، یک وب سایت با کاربری بازار مناقصه ای ایجاد نمود، اما این طرح شکست خورد. با این حال او راه را برای همکاران خود در آمازون با این کار هموار نمود، اما با این وب سایت به فروشندگان شخصی اجازه داد تا برای حمل و نقل و حتی انبار نمودن کالاهای شخصی خودشان از آن استفاده کنند که شکستی بزرگ برای گروه آمازون بود.

بدون چشیدن طعم تلخ شکست، امکان نوآوری وجود ندارد. گرچه نوآوری ممکن است با خود سوتفاهم هم به همراه داشته باشد. بزوس می گوید : از همه جا به دنبال کسب ایده های جدید باشید و هرگز خود را محدود نکنید. هرگاه صحبت از ایده های جدید می کنید، باید منتظر این موضوع هم باشید که به خوبی درک نشوید و یا دچار اشتباه گردید.

صحبت کردن درباره اینکه از شکست ها درس بگیریم شاید در حد پند و موعظه آسان باشد اما عمل کردن به آن بسیار سخت است. هر زمان که بین دو راهی گیر کردید و این سوال برایتان پیش آمد که آیا باید این کار را انجام بدهم یا خیر، داستان شکست های مجموعه آمازون و رهبرش را به یاد بیاورید و از آن درس بگیرید. اگر آمازون به حاطر شکست هایی که خورد، دست از فعایت می کشید، امروز در این رتبه و این موقعیت قرار نداشت که در لیست برترین برندهای سال 2019 در بین 5 شرکت با ارزش جهان جای بگیرد. (4 راز موفقیت جف بزوس)