اینکه یادگیری برای ما روزمره شده و در واقع تبدیل به بخشی از سبک زندگی ما شود یک مهارت است که می‌بایست درباره آن کسب اطلاعات کنید و راهکارهایی که گفته را تمرین و پیاده سازی کنید. در این مقاله که توسط جاش برسین و مارک زائو سندرز به نگارش درآمده است می‌توانید راهکارهایی برای روزمره کردن یادگیری بیاموزید.

خلاصه مطلب

فوریت کار همیشه نعمت یادگیری را تحت شعاع قرار می‌دهد. اما، اگر بتوانیم یادگیری هر چه بیشتر را به بخشی از کارهای روزمره خود اضافه کنیم، چه می‌شود؟ چگونه می‌توانیم از جریان کار برای هدایت یادگیری استفاده کنیم؟ اول، در طول روز از فرصت‌های یادگیری استقبال کنید. در هنگام مواجهه با یک کارشناس تدارکات فقط با او وارد مذاکره نشوید بلکه در حین تعاملات خود، به تدابیر و روش‌های او توجه کنید و یاد بگیرید. از مدیران محصول در مورد ویژگی‌های محصولات پرسش کنید. از فروشندگان در مورد روندهای مختلف این صنعت بپرسید. از همسالان خود در مورد مهارت‌های ارائه خود بازخورد و نظر بخواهید. بگذارید همکارانتان بدانند که یادگیری چقدر برای شما مهم است. در مورد نسبت معقولی از زمان کاری خود در طول هفته که می‌تواند به یادگیری اختصاص داده شود مثلاً یک ساعت با مدیر خود توافق کنید. سپس آن را در تقویم خود قرار دهید و به آن پایبند باشید. در تعداد کمی از خبرنامه‌های بسیار مرتبط با موضوع یادگیری خود که کیفیت بالایی دارند، اشتراک تهیه کنید و مطالب جالبی را که می‌خوانید با همکاران خود به اشتراک بگذارید. شرکت‌ها باید اطمینان حاصل کنند که سیستم‌های دانش داخلی سازمانی آن‌ها به روز هستند و استفاده از آن‌ها آسان است. اطمینان حاصل کنید که یک فضای آنلاین اختصاصی جهت یادگیری وجود دارد و آن را با مشارکت‌های معنادار رهبران کسب و کارهای مختلف ارتقاء دهید. به ندرت از ایمیل استفاده کنید و به صورت پراکنده آموزش‌های مختلف را به اینباکس یا صندوق ورودی ایمیل کارکنان خود ارسال کنید.

 

یادگیری مادام العمر
 

 

یادگیری مادام العمر چگونه مسیر می‌شود؟

همانطور که اتوماسیون، هوش مصنوعی (AI) و مدل‌های شغلی جدید دنیای تجارت را مجددا پیکربندی می‌کنند و شکل می‌دهند، یادگیری مادام‌العمر نیز به عنوان یکی از الزامات اقتصادی پذیرفته شده است. در حال حاضر۸۰ %  از مدیران عامل بر این باورند که نیاز به مهارت‌های جدید، ” مانند دوره مدیریت استراتژیک MBA ” از بزرگترین چالش‌های تجاری آن‌هاست. برای کارمندان، تحقیقات نشان می‌دهد که پس از ماهیت خود کار، فرصت‌های پیشرفت به دومین عامل مهم رضایت در محل کار تبدیل شده است. در اساسی ترین سطح، ما انسان‌ها یک گونه نئوتنیک هستیم که با غریزه‌ای برای یادگیری در طول زندگی خود متولد شده‌ایم. بنابراین منطقی است که حتی در محل کار هم دائماً به دنبال راه‌هایی برای انجام بهتر کارها هستیم. در واقع، جنبش رشد-ذهنیت مبتنی بر این نیاز انسانی است. این در حالی است که استخدام، یک بازی گران قیمت و با جمع صفر است به این معنی که اگر شرکت A ستاره را کسب کند، شرکت B نمی‌تواند. در واقع، یادگیری جزر و مد فزاینده‌ای است که همه قایق‌ها را جابجا می‌کند.

با این حال، فوریت کار همیشه نعمت یادگیری را تحت شعاع قرار می‌دهد. اما مطالعه‌ای که اخیراً با لینکدین انجام دادیم نشان داد که کارمندان یک سوم از روز خود را صرف ایمیل‌هایی می‌کنند که ارتباط کمی با شغل آن‌ها دارند یا اصلاً ارتباطی ندارند. پورتال سنتی یادگیری شرکتی یا سیستم مدیریت یادگیری به غیر از آموزش‌های انطباق اجباری به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و اغلب برای یافتن آنچه نیاز دارید کلیک‌های زیادی لازم است. بنابراین یادگیری چه به صورت آگاهانه و چه ناخودآگاه، به 4/1 مهم اما نچندان فوری از ماتریس 2×2 آیزنهاور تنزل  پیدا می‌کند. به طور متوسط، دانش‌ورزان هر روز فقط پنج دقیقه را به یادگیری رسمی اختصاص می‌دهند. همه ما بیش از حد گرفتار جریان غیرقابل تحمل کار هستیم.

بنابراین، این سوال پیش می‌آید، چگونه می‌توانیم یادگیری را به بخشی از جریان قدرتمند گردش کار روزانه خود تبدیل کنیم؟ ما معتقدیم راهی وجود دارد؛ یک الگوی جدید، که جاش (Josh) ابداع کرد: “یادگیری در جریان کار”.

جریان کار، دقیقا چیست؟

البته تجربه همه افراد در محل کار متفاوت است، اما برخی از این اشتراکات گسترده در میان دانش‌ورزان وجود دارد: 780 میلیون نفر از آن‌ها وجود دارد و هر روز 6.5 ساعت در مقابل کامپیوتر می‌نشینند. به طور خاص، آن‌ها 28 درصد از زمان خود را صرف ایمیل، 19 %  از زمان خود را به جمع آوری اطلاعات و جستجوی داده‌ها و 14 %  از زمان خود را برای برقراری ارتباط داخلی در جلسات رسمی و غیر رسمی می‌گذرانند. مجموع این سه فعالیت 61 %  از کل زمان کار برای این جمعیت عظیم را شکل می‌دهد. منطقی است که دانش‌ورزان باید زمان زیادی را صرف انتشار و کسب اطلاعات کنند. یافتن داده‌ها، حقایق، اطلاعات و بینش‌ها و سپس به اشتراک گذاشتن آن با دیگران، برای بسیاری از ما یک فعالیت روزانه است. در واقع، 38 %  از محتوایی که به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود، آموزشی یا اطلاعاتی است.

یادگیری در جریان کار ایده جدیدی است: این روش تشخیص می‌هد که برای اینکه یادگیری واقعا اتفاق بیفتد، باید در روزهای کاری و با زندگی کاری هماهنگ شود. به جای اینکه یادگیری شرکتی را تنها به عنوان یک مقصد تصور کنیم، اکنون آن به چیزی تبدیل شده است که به سراغ ما می‌آید. از طریق تفکر طراحی خوب و فناوری پیشرفته، می‌توانیم راه‌حل‌ها و تجربیاتی بسازیم که یادگیری را تقریباً در مشاغل ما نامرئی می‌کنند. می‌توان استدلال کرد که گوگل و یوتیوب دو تا از اولین پلتفرم‌ها و زمینه‌های “یادگیری در جریان” هستند که اکنون آن‌ها را بدیهی می‌دانیم.

بنابراین، چگونه می‌توانیم از جریان کار برای هدایت یادگیری استفاده کنیم؟ ابتدا به این موضوع از دیدگاه کارمند (از پایین به بالا) و سپس از دیدگاه شرکت (از بالا به پایین) نگاه خواهیم کرد.

 

آموزش از پایین به بالا

شما به عنوان فردی که میل به یادگیری دارید، برای یادگیری در جریان کار چه فعالیتی می‌توانید انجام دهید؟ در اینجا برخی از اقدامات عملی وجود دارد که می‌توانید از امروز اجرا کنید:

فراشناخت و ذهن آگاهی را تمرین کنید

حواستان باشد و در انجام کار روزانه خود حضور ذهن داشته باشید. مزایای زیادی در این روش وجود دارد که یکی از آن‌ها افزایش توانایی یادگیری و پیشرفت است. برای مثال، در هنگام مواجهه با یک کارشناس تدارکات فقط با او وارد مذاکره نشوید بلکه در حین تعاملات خود، به تدابیر و روش‌های او توجه کنید و یاد بگیرید. از مدیران محصول در مورد ویژگی‌های محصولات پرسش کنید. از فروشندگان در مورد روندهای مختلف صنعت بپرسید. از همسالان خود در مورد مهارت‌های ارائه خود نظر بخواهید. این نوع پرس‌و‌جوها تجربیات یادگیری هستند و بیشتر همسالان دوست دارند آنچه را که می‌دانند به شما بگویند.

فهرستی برای یادگیری داشته باشید

شما هر روز فرصت‌های یادگیری زیادی را تجربه می‌کنید و با درجه‌ای از فراشناخت، بیشتر آن‌ها را متوجه خواهید شد. اغلب باید در لحظه‌ از آن‌ها بگذرید زیرا مشغول انجام کار دیگری هستید. اما این بدان معنا نیست که شما باید این فرصت را از دست بدهید. فهرستی از مفاهیم، افکار، تمرین‌ها و واژگانی را که می‌خواهید یاد بگیرید، بنویسید، آن‌ها را در مرورگر خود علامت گذاری کنید و به فهرست خود اضافه کنید. بعداً وقتی چند لحظه برای تأمل دارید، می‌توانید آن‌ها را جست‌وجو کنید. در مورد من (جاش)، “من دائماً چیزهایی را که می‌خواهم یاد بگیرم علامت‌گذاری می‌کنم و به محض اینکه یک لحظه خالی پیدا کنم -اغلب در اواخر روز که خسته هستم- مقاله را می‌خوانم، نسخه‌ی نمایشی را بررسی می‌کنم یا فقط با چیزی که همیشه می‌خواستم بهتر آن را انجام دهم بازی می‌کنم”. این یک تجربه شخصی و ارزشمند است و همه ما زمانی داریم -از جمله رفت‌وآمدها- که احساس می‌کنیم می‌توانیم به این کار بپردازیم.

در حین کار از نکات فعال در فناوری استفاده کنید

نکات فنی مانند Google’s Explore در Google Docs می‌تواند به تحقیقات مرتبط با زمینه‌ها یا پیشنهادهایی برای قالب‌بندی یا تجزیه و تحلیل کمک کند. این نوع توصیه‌های منظم از اولین روزهای استفاده از دستیار بدنام مایکروسافت آفیس یا همان گیره کاغذ متحرک “”Clippy  به طور قابل توجهی بهبود یافته است. شما باید پذیرای چنین توصیه‌هایی باشید تا از آن‌ها چیزی بیاموزید. روز به روز ابزارهای دیگری مانند Microsoft Teams و Slack در محل کار رایج تر می‌شوند.

زمان اختصاصی یادگیری را در تقویم و برنامه کاری خود جای دهید

بگذارید همکارانتان بدانند که یادگیری چقدر برای شما مهم است. در مورد نسبت معقولی از زمان کاری خود که می‌تواند به یادگیری اختصاص داده شود مثلا یک ساعت، با مدیر خود توافق کنید. سپس آن را به جعبه زمان بندیتان منتقل کنید و به آن پایبند بمانید.

به طور فعال، ماهرانه و مهربانانه در یک کانال آموزشی مشارکت کنید که در آن کار واقعاً اتفاق می‌افتد

کار در مکان‌های مختلفی برای شرکت‌های مختلف اتفاق می‌افتد، اما نمونه‌هایی که بیشتر می‌شنویم از افرادی است که از SharePoint، Slack و Teams استفاده می‌کنند. اگر شرکت شما کانال آموزشی ندارد، آن را ایجاد کنید. وقتی مطلب جدید و جالبی را با همکاران خود در این پلتفرم‌ها به اشتراک می‌گذارید، فقط یک URL یا لینک را جای‌گذاری نکنید. به مردم کمک کنید بفهمند چرا آن را به اشتراک می‌گذارید، جنبه‌های مرتبط به آن و چرایی اهمیت باز کردن این قطعه محتوا را مشخص کنید. این مطلب برای چه کسی مهمتر است: آن‌ها را تگ کنید و فقط کسانی را که واقعاً از آن بهره‌مند می‌شوند را تگ کنید. این نه تنها به دیگران کمک می‌کند و به نفع شرکت شما است، بلکه یادگیری شما را نیز سرعت می‌بخشد.

 

یادگیری از بالا به پایین

وقتی از رهبران منابع انسانی می‌پرسید که چگونه برای ایجاد مهارت‌های جدید برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنند، تقریباً دو سوم آن‌ها می‌گویند که بیرون می‌روند و برای مهارت‌های جدیدی که نیاز دارند، فردی جدیدی استخدام می‌کنند. این کار پرهزینه است: یکی از مشتریان ما دریافت که ایجاد مهارت‌های فنی در داخل مجموعه شش برابر هزینه کمتری نسبت به استخدام آن‌ها از بازار کار دارد.

بنابراین چگونه شرکت‌ها می توانند بهتر از جریان کار برای توسعه مهارت‌های نیروی کار خود استفاده کنند؟ البته بسیاری از ویژگی‌های شرکت‌های بزرگ مانع یادگیری می‌شوند، اما می‌توان از برخی دیگر برای تسریع آن استفاده کرد. این بخش به ویژه برای رهبران کسب و کارها است که مایل به تغییر سیستم‌ها، فرآیندها و فرهنگ هستند تا توانایی نیروی کار خود را افزایش دهند.

مطمئن شوید که سیستم‌های دانش شرکتی دقیق و قابل استفاده هستند

کارمندان شما دائماً به دنبال اطلاعات هستند و به احتمال زیاد به سایت‌های گوگل و یوتیوب برای یافتن پاسخ مراجعه خواهند کرد. این واقعیت را بپذیرید، اما همچنان زمانی را صرف نظارت و تعمیر سیستم‌های داخلی خود کنید تا آن‌ها را سریع‌تر و مفیدتر کنید. اگر یک وب سایت قدیمی و درهم و برهم حاوی اطلاعات نامناسب دارید، صرفاً برای شرکت شما هزینه دارد. امروزه ایجاد یک پورتال شرکتی آسان‌تر از همیشه است. نتایج جستجو باید مفید باشند – این مسئله به راحتی گفته می‌شود اما به ندرت انجام می‌پذیرد – که مستلزم آن است که محتوای شما به خوبی برچسب گذاری و نگهداری شود. پروژه‌ای را با فناوری اطلاعات شروع کنید تا آن را مرتب کنید، شگفت‌زده خواهید شد که چقدر سریع دوباره آن مفید می‌شود.

محتوا را به صورت داخلی به اشتراک بگذارید

اکنون می‌توان از فناوری برای کنترل یادگیری ارگانیک که در بخشی از شرکت اتفاق می‌افتد استفاده کرد و مزایای آن را در سازمان بصورت گسترده‌تر افزایش داد. به عنوان مثال، مقاله‌ای درباره مذاکره در مورد قراردادهای تجاری پیچیده که بین دو مدیر حسابرسی در یک پلتفرم به اشتراک گذاشته شده است، می‌تواند به صورت الگوریتمی شناسایی شود، برچسب گذاری شود، و مجدداً بین جمعیت فروش گسترده‌تری توزیع شود.

از API ها برای آوردن محتوا به محل کار استفاده کنید

به لطف ظهور اقتصاد API، تا امروز ادغام در جریان کار هرگز آسان‌تر نبوده است. اکثر نرم‌افزارها اکنون با در نظر گرفتن قابلیت همکاری ساخته می‌شوند که اغلب از طریق API ها ارائه می‌شوند. برای نام بردن از چند پلتفرم، Slack، Teams و Atlassian، API های باز دارند. این بدان معناست که محتوای آموزشی مرتبط را می‌توان با استفاده از فناوری‌های یکپارچه مانند Zapier، IFTTT یا  APIهای یادگیری محور در طول روز برای کارمندان بکار برد.

یک کانال در نرم‌افزار ارتباطات شرکتی خود را به یادگیری اختصاص دهید

یک فضای آنلاین اختصاصی برای یادگیری ایجاد کنید و آن را با مشارکت‌های معنادار رهبران کسب و کار ارتقاء دهید. اشتراک‌گذاران و اینفلوئنسرهای فعال را تشویق کنید تا محتوای جدید را پست و تبلیغ کنند. اگر این کمک‌ها درست از بالا دست سازمان شما باشد، پیامی که یادگیری آن ضروری است بلندتر و واضح‌تر خواهد بود.

یک رابط بصورت مکالمه یا چت را در نظر بگیرید

افزودن یک لایه چت در بالای نرم‌افزار گردش کار اولیه، یک راه ساده و مؤثر برای همراه کردن یادگیری با کار است. هرچه این ربات‌چت باهوش‌تر باشد یعنی با آنچه در آن جا و سپس در جریان کار اتفاق می‌افتد مرتبط‌تر باشد، کمتر ایجاد احساس مزاحمت می‌کند و مفیدتر خواهد بود.

آموزش را در اینباکس (صندوق ورودی) قرار دهید

ایمیل هنوز یکی از اجزای اصلی روز دانش‌ورزان و یکی از تنها ارزهای رایج برای ارتباطات خارجی است. بنابراین، اگرچه این روش یک راه حل جذاب نیست، استفاده کم هزینه از ایمیل‌های شخصی سازی شده ممکن است کارآمدترین و موثرترین راه برای قراردادن یادگیری در روزهای کاری کارکنان شما باشد. 94 %  از مدیران کسب و کار اخبار را بیش از هر فرمت دیگری از طریق ایمیل دریافت می‌کنند. چرا یادگیری باید متفاوت باشد؟ با تشدید مقررات مربوط به حریم خصوصی، مانند مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اتحادیه اروپا (GDPR) صندوق‌های ورودی کمتر به هم ریخته می‌شوند و ایمیل‌های فردی به نسبت ارزش بیشتری خواهند داشت.

رهبران یادگیری شرکتی به چه فکری می‌اندیشند

مفهوم یادگیری در جریان کار با مدیران ارشد آموزش در سراسر جهان طنین انداز شده است. صنعت 360 میلیارد دلاری یادگیری شرکتی معمولاً در سایه سایر جنبه‌های پر زرق و برق انجام کسب‌وکار قدم برمی‌دارد، عمدتاً به این دلیل که اثبات تأثیر برنامه‌های یادگیری خاص دشوار است، اگرچه مزایای آموزش به طور کلی برای افراد و جامعه بدون تردید وجود دارد. اما ممکن است با توجه به اینکه شرکت‌ها مشارکت و رفاه کارکنان را جدی‌تر می‌گیرند، این وضعیت در شرف تغییر باشد. در اینجا سه دیدگاه از رهبران یادگیری وجود دارد که در حال شکستن این قالب هستند:

آن شولت / Ann Schulte، مدیر ارشد یادگیری درProcter & Gamble (P&G) ، توضیح می‌دهد که چرا یادگیری در سال 2019 بیش از هر زمان دیگری مهم است و چگونه استراتژی شرکت این مسئله را منعکس می‌کند: “در P&G، ما معتقدیم که “سریع ترین یادگیرنده موفق می‌شود” زیرا  بازارهای نامطمئن و در حال تغییر را می‌بینیم که آزمایش، بازخورد چرخه سریع و توانایی انطباق الزامات رقابتی هستند و همگی نیازمند یادگیری هستند. برای کمک به افراد خود در یادگیری سریع‌تر، با ارائه دسترسی آسان به اطلاعات، کمک‌های پشتیبانی عملکرد و آموزش‌هایی که به دقت تنظیم شده‌اند و مرتبط هستند، می‌توانند مستقیماً اعمال شوند، نحوه مدیریت یادگیری و توسعه را مختل می‌کنیم تا بیشتر بر زمینه کسب‌وکار فوری و نیازهای شخصی برای کار تمرکز کنیم”.

هلن اسمیت/ Helen Smyth، مدیر آموزش و طراحی دیجیتال گروهی در Sainsbury، بر اهمیت تفکر طراحی در فرمول‌بندی راه‌حل یادگیری سازمانی صحیح تأکید می‌کند: “اکثر اوقات، فرصت‌های یادگیری و استقرار فناوری بر اساس آنچه که گروه‌های متمرکز فکر می‌کنند مفید هستند و یا بر اساس آنچه که مفید هستند، توسعه می‌یابند. ممکن است نه بر اساس آنچه که واقعاً کسی را قادر می سازد تا کاری را بهتر یا متفاوت‌تر در محل کار انجام دهد، باشد. برای غلبه بر این مسئله، مهم است که زمان بیشتری را به عنوان متخصصان یادگیری برای درک واقعیت‌های عملی کار روزانه برای افراد صرف کنیم و اطمینان حاصل کنیم که محصولات و خدمات ما با این واقعیت‌ها هماهنگ هستند”.

الیزابتتا گالی / Elisabetta Galli، رئیس جهانی دانش، توسعه و مدیریت استعداد در Banco Santander، پیشنهاد می‌کند که شرکت‌ها باید برای الهام گرفتن به نرم‌افزار مصرف‌کننده نگاه کنند: “کارکنان از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و در اوقات فراغت خود برای رفع کنجکاوی خود، درست زمانی که به آن نیاز دارند، جستجو می‌کنند. در محل کار هم باید دقیقاً همینطور باشد. ما باید تجارب یادگیری شرکتی را ایجاد کنیم تا با تجربیات مصرف کننده مطابقت داشته باشند. این چشم‌انداز ما است: ایجاد یک اکوسیستم یادگیری در جریان کار و تبدیل شدن به یک سازمان یادگیرنده که نیروی کار آن در زمان واقعی مهارت پیدا می‌کند”.

امروزه یادگیری در جریان کار یکی از قدرتمندترین اهرم‌های موجود برای رهبران کسب و کار است. ما معتقدیم که هر سازمانی می‌تواند از این روش جدید بهره‌مند شود. این یک موج هیجان‌انگیز نوآوری است که مدت‌ها پیش بوجود آمده است. اطمینان حاصل کنید که شما و شرکتتان نیر در راس آن هستید.

منبع: Harvard Business Review