به طور کلی زبان بدن ارتباط غیر کلامی می‌باشد که بخش عمده ای از ارتباطات امروزه ما را تشکیل می‌دهد، به همین علت دانستن علم زبان بدن به شما کمک می کند که استفاده بهینه از توانمندی‌های کلامی و غیر کلامی خود داشته باشید.

باید بدانید زبان بدن نامناسب یک فروشنده یا منشی چه عواقبی دارد؟

تا کنون پیش آمده که برای خرید به جایی یا این که برای بیماری به مطب دکتر رفته باشید و از فروشنده یا منشی آن‌ها حس خوبی را دریافت نکنید. حس خوب به معنای این نیست که طرف مقابل حرفی بزند که  ناراحتتان کند و یا حتی با استفاده از کلمات مودبانه با شما حرف بزند؛ اما درمجموع شما اصلاً حس خوبی به این موضوع نداشته باشید.
درچنین شرایطی امکان این وجود دارد که از خرید یا ویزیت خود منصرف شوید و ترجیح بدهید که به جای دیگری بروید.

زبان بدن در ارتباط با مدیر

برای کسانی که در سازمانی کار می‌کنند حتماً این اتفاق افتاده است که با مدیر خود جلسه داشته و درحین صحبت، او شروع به بازی کردن با موبایل خود می‌کند که اصلاً حس خوبی در ذهن کارمند شکل نگرفته و احساس می‌کند که درحال بی توجهی و بی احترامی به اوست.

نقش زبان بدن

پروفسورآلبرت محرابیان  (Albert Mehrabian) استاد دانشگاه UCLA کارشناس موضوعات روانشناسی با رویکرد ارتباطات کلامی و غیر کلامی که از یک خانواده ارمنی در ایران متولد شده است؛ وی در تحقیقات خود به موضوع بسیار جالبی رسیده که افرادی همچون برایان تریسی نیز در کتاب‌های خود به آن استفاده کرده اند.

بررسی‌های ایشان نشان می‌دهد که میزان اثرگذاری ما در ارتباطات از 3 قسمت کلی تشکیل می‌شود :

1.کلام

2.لحن صدا

3.زبان بدن

حال جالب است بدانید که اثر گذاری هرکدام از این موارد چقدرمی باشد!

همانطور که می‌دانید بیشتر سخنرانان، متخصصان و افراد، تمرکز خود را بر روی کلام ( مهارت فن بیان ) می‌گذارند و توجه کمتری به لحن و زبان بدن خود دارند در حالی که در این تحقیق نشان داده شده که کلام کمترین میزان اثرگذاری را دارد و سهم آن فقط 7٪‌ از ارتباطات است در حالی که لحن صدا 38 درصد از اثرگذاری در ارتباطات را شامل می‌شود و 55 درصد باقی مانده نیز سهم زبان بدن خواهد بود!

واقعاً این ارقام و اعداد حیرت انگیز می‌باشد. یعنی معلمی که پشت میز می‌نشیند فقط 7 درصد از توان خودرا برای تدریس، خرج دانش آموزان می‍کند. حال با این آمارها می‌توانیم بفهمیم که چرا بیشتر مردم تلویزیون دیدن را به گوش دادن به رادیو و گوش دادن به رادیو را به کتاب خواندن ترجیح می‌دهند.

فکر می‌کنم تا اینجا اهمیت زبان بدن را درک کرده باشید. زمانی که شما علم زبان بدن را فرا گیرید می‌توانید واکنش‌ها و یا حتی حرکات آن‌ها را پیش بینی کرده یا احساسات دیگران را شناسایی کنید و طبق همان احساسات عمل کنید.

شما با فراگیری دوره زبان بدن و چهره شناسی می‌توانید دوستان، همکاران، آشنایان و… را به خود جذب کنید. اگر می‌خواهید اطرافیانتان را به خودتان خیره کنید می‌توانید با وارد شدن به این لینک در کلاس‌های زبان بدن و چهره شناسی مدرسه کسب و کار آیا ثبت نام کنید و این حرفه مهم را بیاموزید.