حرف خوب بزنیم یا خوب حرف بزنیم

راه و روش و تکنیک صحبت کردن را فن بیان می‌گویند ، فن بیان را می‌توان همان تکنیک‌ها و روش‌هایی نام برد که با فراگیری و بکار گیری آنها شما می‌توانید به بیانی ساده و مناسب و سلیس برسید . ما انسان‌ها موجوداتی ارتباطی و اجتماعی هستیم یعنی دوست داریم با اطرافیانمان ارتباط برقرار کنیم. بیان ساده و سلیس ابزاری است که اگر شما خوب از آن بهره ببرید می‌توانید برای پیشبردن اهداف زندگی شخصی و کاری خود از آن استفاده کنید.

سخنوری و فن بیان از جمله مهارت‌هایی است که مجهز شدن به آن از لازمه‌های ارتباط موثر به شمار می‌آید اما این امر به آن بستگی دارد که شما تا چه اندازه از هنر سخن گفتن برخوردار هستید .

سخنوری و فن بیان یعنی استفاده صحیح و به موقع از همه‌ی رکن‌‎های ارتباط برای این که منظورمان را درست به مخاطب برسانیم ، که هم شامل محتوای کلی کلام و سخن است و هم به طرز ادای آن مربوط می گردد .

یعنی هم حرف خوب بزنیم ، حرفی که متناسب با هر فرد در هر مکان و به اقتضای شرایط باشد و هم آن حرف سنجیده و مناسب را با رعایت اصول و قواعد سخن گفتن موثر بیان کنیم تا بتوانیم خوب حرف بزنیم و ارتباط مناسبی با اطرافیامون بر قرار کنیم .

تلفظ درست و صحیح لغات ، استفاده ی بجا از دستور زبان مانند رعایت مکث‌ها و تاکیدها ، حذف تکه کلام‌هایی که از تاثیر گذاری کلام کم می‌کنند  ، رسا حرف زدن و کنترل تنفس و بدون اضطراب نبودن بیان و…. از تکنیک‌هایی هستند که کمک می‌کنند بیان خوبی داشته باشیم .

سخنرانی و فن بیان
سخنرانی و فن بیان

به نظر شما چرا فن بیان برای همه مهم است؟

برای مردم مهم نیست که شما دانشجو باشید یا فارغ التحصیل ، خانه دار باشید یا شاغل ، استاد باشید یا شاگرد ، کارمند باشید یا استاد و… در هر جایگاهی که باشید بی نیاز از خوب و پسندیده صحبت کردن نیستید .

قطعا همه ما با قرار گرفتن در شرایط و در مقابل افراد مختلف ، طرز بیان و نحوه ی سخن گفتنمان متفاوت است ، بطور مثال طرز صحبت کردن ما در خانه با خانواده خود و در محل کار با همکارانمان متفاوت است .

خلاصه به تعداد فرادی که در اطرافمان هستند و ما با آنها به هر نحوی  با آنها ارتباط داریم  راه‌های ارتباط و برقراری و صحبت کردن هم وجود دارد .

افرادی که سخنرانی و فن بیان مناسبی را دارند از این موضوع خیلی عالی و مفید استفاده می‌کنند و قادرند حتی روی دیگران هم اثرات مثبت بگذارند و در خانواده و جامعه آنها را به عنوان افراد جذاب و قابل احترام و موثر شناسایی کنند .

 

افرادی که با کلام موثر و دلنشین خود در جان و دل مخاطب خود نفوذ کرده اند از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند .

اگر نظر من را می‌خواهید سخنوری و فن بیان یکی از مهم ترین ارکان ادامه زندگی است که اگر شما بتوانید خوب آن را یاد بگیرید و استفاده کنید زندگی خوب و عالی دارید .

پرسش و پاسخ :

  • فن بیان چه هنری است؟

به روشی که با استفاده از یک متن از پیش آماده شده شروع به صحبت کرده تا مخاطب را نسبت به گفته‌های خود متقاعد کنید فن بیان می‌گویند. در مقاله فن بیان چیست؟ به صورت کامل توضیح داده شده است.

  • آیا لفظ قلم حرف زدن خوب است یا بد؟

لفظ قلم یک نوع بیان خاصی است که به عنوان یک امتیاز در سخنرانی محسوب می‌شود. اگر حرف و نیت گفته‌های شما در این روش مثبت باشد و از استدال و زیر بنایی متقاعد کنندگی بالایی برخوردار باشد تاثیر بیشتری دارد. و نیز بر عکس این هم صدق است.

مباحث سیاسی چه تاثیری ری افراد دارد؟

در صورتی که از لفظ منفی نسبت به گفتگوی سیاسی استفاده شود باعث به وجود آمدن استرس روانی و دید منفی نسبت به گوینده سخنران تبدیل می‌شود. سعی کنید مباحث سیاسی نکنید.

قطعا همه ما دوست داریم تا زندگی خوب و بهتری را در آینده داشته باشیم برای این زندگی خوب هم نیاز به پیشرفت در اصول سخنوری و فن بیان داریم شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های سخنوری و فن بیان مدرسه کسب و کار آیا ثبت نام کرده و این مهارت با ارزش را بیاموزید.

یکی از مهارت کلیدی در رسیدن به موفقیت در زندگی و کسب و کار سخنوری و فن بیان است.